Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Kayıt ol
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

S-tronik ile multitronik arasındaki fark nedir?

Genel Kategorisinde ve Sohbet Forumunda Bulunan S-tronik ile multitronik arasındaki fark nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu içeriği kısaca ->> Arkadaşlar Allah kısmet ederse ileri bir tarihte A5 almayı planlıyorum tabiki kesin birşey yok ancak şimdiden fikir sahibi olmak iyidir ...

sword_19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status
    Ülke Turkey

S-tronik ile multitronik arasındaki fark nedir?

Arkadaşlar Allah kısmet ederse ileri bir tarihte A5 almayı planlıyorum tabiki kesin birşey yok ancak şimdiden fikir sahibi olmak iyidir diye düşünerek konu açma gereği duydum s-tronik ile multitronik arasındaki farklar nelerdir?Gerek yakıt tüketimi gerekse diğer tüm +/- leri nelerdir aydınlatırsanız sevinirim..Ayrıca olmazsa olmaz özellikler neler olmalı donanım olarak?Ben çok önemli olmayan opsiyonlar haricinde opsiyon eklemeyi sevmiyorum gerekli olmayan şeye boşyere para vermek istemiyorum sizlere göre neler olmalı neler olmamalı yazarsanız sevinirim?

Yavuz_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status
    Ad Soyad
    yavuz gençay
    Plaka
    16 cky 11
    Takım
    Bursaspor
    Ülke Turkey
    bana multitronik isminden dolayı daha ıyımıs gbı geldı ama bence enguzeli duz vtes ...

LVN 97 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status
    s tronic daha performanslı ve güvenli multiye göre

Status
    Ülke Turkey
    @LVN 97: Teşekkür ederim dostum verdiğin bilgi için ama bana daha ayrıntılı s-tronic i veya multitronic i seçmemi sağlayacak fark nedir bunu öğrenmek istiyorum?

Pecchum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status
    Plaka
    34 GY...
    Ülke San Marino
    multitronic'deki güç aktarımı 300 Nm'ye kadar torkları aktarabilen çok plakalı bir zincirle sağlanıyor.

Audi, kısaca CVT adı verilen sürekli değişken oranlı transmisyon sistemini A6 2.8 modeli ile birlikte sunmaya başlıyor. Bu şanzıman sistemi bu kadar yüksek güçlü ve yüksek torklu bir motorda ilk kez kullanılıyor. Ayrıca Audi'nin Multitronic adını verdiği sistem hem normal otomatik şanzımanların hem de sürekli değişken oranlı şanzımanların (CVT) aksine performans ve yakıt tüketimi bakımından düz vitesli şanzımanlardan daha kötü değil; daha iyi. Audi, Multitronic ile mevcut otomatik vites sistemlerine göre atılan adımı, ön odacıklı (prechamber) dizel motordan TDI (direk enjeksiyonlu turbo dizel) motoruna geçişe benzetiyor.

Başlangıçta, Audi multitronic sadece önden çekişli Audi A6 2.8 ile sunulacak (sedan ya da station). Gelecekte diğer motorlar ve diğer modellerde de sunulacak.

Geleneksel otomatik transmisyonlar dört ya da beş vites oranına sahipken, multitronic teorik olarak sınırsız sayıda orana sahip. Bunun yanında, otomatik vitesli otomobillerde hiç görülmeyen avantajları var. Düz vitesli transmisyondan daha spor sürüş özellikleri sunuyor. Vites değişiklikleri sırasında sarsıntı olmadığı için otomatik transmisyondan daha yumuşak. Yakıt tüketimi düz vitese sahip modelden bile daha düşük. Geçmişteki sürekli değişken oranlı transmisyonlardan farklı olarak, multitronic alışılmış hoş sürüş duygusunu sağlıyor; aynı devirde kalmıyor, bunun yerine sürücünün duyulabilir bir motor devri artışıyla hızlandığının farkında olmasını sağlıyor.

Sürekli değişken oranlı işleve ek olarak, multitronic 6 sabit oranlı elle kullanım da sunuyor. Sürücü bütünüyle otomatik sürüşün kolaylığıyla daha çok katılım gerektiren, spor düz vitesli sürüş arasında istediği zaman seçim yapabiliyor.

Sorunuz bağlamında size sadece S tronic ve geartronic hakkında bilgi vereceğim. Diğer şanzımanları 'ne nedir' bölümünde inceleyebilirsiniz. S tronic'in teknik olarak temeli çift kavramadır. Kavramalardan biri tek sayılı viteslere ve geri vitese hizmet ederken diğer kavrama çift sayılı vitesleri hareketlendirir. Bu, çekiş kuvveti kesintisi olmaksızın son derece kısa bir sürede vites değiştirmeyi mümkün kılar. Birinci kavrama bir viteste kuvveti iletirken ikinci kavrama bir sonraki vites için hazır şekilde açılmıştır. Vites değiştirme sırasında birinci kavrama, ikinci kavramanın kapandığı anda açılır. Örneğin araç 2'nci viteste hızlanırken kumanda mantığı 3'üncü vites ön seçimini yapar. Vites değiştirme noktasında çift lamelli kavrama çok hızlı tepki verir ve şanzıman kesintisiz şekilde vites değiştirir. S tronic çift kavramalı şanzıman ile vites değişiklikleri neredeyse hiç hissedilmeksizin ve çekiş kuvveti kaybı olmaksızın yapılır. S tronic özellikle sportif bir sürüş tarzı için idealdir. Sürücü, S tronic'i manuel veya otomatik olarak kullanabilir.

Hem otomatik hem de manuel kullanıma olanak tanıyan Geartronic şanzıman ise Volvolarda kullanılır. Porsche'nin Tiptronic şanzımanına
    benzer. Mikro işlemci kontrollü olan şanzımanın, 5 ve 6 kademeli versiyonları bulunur. Sürücünün kullanım tarzına göre belleğindeki uygun programı seçip vites değiştirme devirlerini kendi belirler. Örneğin Geartronic şanzımanlı 2008 model VoIvo S80 3.0'ın bilgi ekranında P, R, N, D, S, 1, 2, 3, 4, 5 veya 6 vites konumları gösterir

Daha düşük yakıt tüketimi, daha çabuk hızlanma.

Multitronic transmisyona sahip otomobil, beş vitesli düz vitese ve 5 vitesli tiptronic vitese sahip otomobile göre daha iyi hızlanma ve yakıt tüketimi değerlerine sahip, sadece son hızı biraz daha düşük.

Kolay vites değiştirme.

Multitronic vites değişikliklerini normal otomatik şanzımanlardan daha da iyi yapıyor. Vites oranları adım adım değil, sürekli bir şekilde değişiyor. Bu nedenle, değişiklikler olurken hiçbir sarsıntı olmuyor. Bu da ek konfor sağlıyor.

Sportif sürüş hissi.

Daha önce sunulan sürekli değişken oranlı transmisyonlar motorun sürekli olarak aynı devirde çalışmasını sağlıyordu. Aracın davranışı çok hantal geliyordu ve buna çok alışmak gerekiyordu. Multitronic'te ise, motor devri hızlanma sırasında uyumlu bir şekilde yükseliyor. Multitronic sürücünün alışık olduğu olumlu hissi hızlanma sırasındaki duyulabilir bir motor devri artışı olarak sunuyor. En verimli çalışma devrine yakın devirler kullanılarak da yakıt tüketiminin gereksiz bir şekilde olumsuz olarak etkilenmemesi sağlanıyor.

Audi multitronic'in diğer bir avantajı da programlanmış altı orana sahip elle değiştirme seçeneği. Sürücü otomatik vitesin kolaylığıyla sportif elle değiştirme arasında istediği zaman seçim yapabiliyor. Ayrıca, tiptronic direksiyon simidiyle yarış sürücüleri gibi elini direksiyondan ayırmadan vites değiştirmek mümkün.

Loading new car....

Status
    Ülke Turkey
    @pecchum: verdiğin bilgiler için teşekkür ederim dostum

Yavuz_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Status
    Ad Soyad
    yavuz gençay
    Plaka
    16 cky 11
    Takım